Dom standardowy, czy może…

Kiedyś była moda na domy podobne do siebie jak dwie krople wody. Nikt nie pragnął indywidualnego podejścia do budowy, gdyż obawiał się krytyki sąsiadów. Wyróżniać się, budować inaczej jak sąsiad nikomu nie wypadało. Miało być wszystko tak, jak mają inni. Dziś świadomość ludzi jest zupełnie inna. Oryginalność stała się podstawową wartością. Trzymanie się trendu i ciągłe poszukiwania niepowtarzalności – to wizytówka dzisiejszego inwestora.

Dziś najczęściej słyszy się z ust inwestorów, że chcą mieć piękne domy i inne, niż wszyscy. Budujemy więc, każdy inaczej. Propozycje dostosowania się do tego, co już kiedyś powstało, wydaje się każdemu zamachem na wolność oraz tłamszeniem osobowości. Obok potrzeby wyrażania siebie dodatkowo pojawia się brak umiaru. Tymczasem nadmiar atrakcji szkodzi. Widać to na podstawie domów, które w imię oryginalności straciły racjonalny kształt. W poszukiwaniu piękna, rozdziela się bryłę zmieniając proste w krzywe i zwyczajne w niezwykłe tylko po to, żeby było ciekawie.

Taki dom cały się wdzięczy i często, zamiast stać się efektownym, staje się efekciarskim. Jednak dążenie do innowacyjnych rozwiązań urozmaica krajobraz. Wizualizacja projektu w 3D pozwala inwestorowi nabrać przekonania, że to co wymyślił, może stać się faktem. Jeżeli to zaakceptuje, to jego sprawa. Nam może się podobać budynek lub budzić kontrowersje, ważne, by zadowolony był właściciel.


Efekty specjalne, a może… skromność.

Wygląd estetyczny domu zależy poniekąd od naszego charakteru, naszych upodobań i gustu. Nie jeden z nas, stojąc przed trudnym wyborem, dochodzi do wniosku, że lepszy jest dom bez efektów niż taki, w którym jest ich przesyt. Oczywiście można się bez nich obejść. Porządne budownictwo mieszkaniowe, to budowanie bez efektów. Kultura i jakość często przewyższa efekty specjalne aranżowane w nowych budynkach.

Niestantardowe rolety do okien na Roletowo.pl !!

Przykładem takiej budowli może być dawny wiejski dom. Deskowany szczyt pod stromym dachem nie był dla ozdoby. Strychy służyły jako suszarnie i stąd to deskowanie w celu zapewnienia dobrej wentylacji strychu. W odróżnieniu od pomieszczeń mieszkalnych na parterze, które potrzebowały pełnych ścian, deskowanie na piętrze było zasadne. Charakterystyczny szczyt wiejskiego domku jest ładny, choć nie po to powstał, aby się podobać. Jest czymś zwyczajnym, a mimo to efektownym. Natomiast specjalnym efektem prostego, wiejskiego domu była dobudowana weranda albo rzeźbione zakończenie belek. I tak ozdobiony skromny wiejski domek wygląda bardzo atrakcyjnie

. Projektując i budując domy, możemy poprzez obserwację dawnych budowli, możemy wyciągnąć wnioski. Starajmy się, żeby budowany przez nas dom był efektowny, zachowując prostotę i szukając elementu, który go wzbogaci. Może to być jedno ważne miejsce budynku, akcent, który jest efektowny i jednocześnie potrzebny. Na przykład specjalna oprawa wejścia, która wskazuje drogę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *